Dentální prevence

Co od ná můžete čekat?

Jednoduše řečeno- naučíme vás, jak se správně starat o zuby a jejich okolí a ony se vám odvděčí delší životností a hezčím vzhledem.. Každý člověk má jiný tvar zubů, jiný stav dásní, mezizubních prostůrků, někdo má rovnátka, jiný korunky, můstky…Pokud chcete odstranit povlak opravdu důkladně, je třeba vybrat správný kartáček, mezizubní kartáček a ústní vodu a naučit se s tím vším zacházet- na zrcadle v koupelně to pak sice vypadá moderně a…angažovaně, ale… stačí vám to?  🙂

Infekce

Je dobré vědět, že zubní povlak je zodpovědný za vznik zubního kazu a za onemocnění dásně, tedy za paradentózu. Jeho odstraněním se sníží pravděpodobnost těchto onemocnění až téměř k nule, navíc si „oddychne“ imunitní systém, který se s infekcí vzniklou pronikáním bakterií z povlaku přímo do krve musí neustále potýkat…a často má práci někde jinde, třeba s chřipkou, nachlazením, těhotenstvím… a síly mu pak chybí.

V některých případech, jako jsou závažná celková onemocnění, transplantace kloubů, srdečních chlopní, bypassy, fixní rovnátka, je spolupráce s preventistkou nezbytná. Při selhání ústní hygieny může dojít k závažným škodám na chrupu i na celkovém zdravotním stavu, u vážných stavů, například po transplantacích, může díky infekci z povlaku dojít i k přímému ohrožení života.

Děti a těhotenství

V těhotenství dochází k hormonálním změnám, které se projevují i na dásních, například vyšším sklonem ke krvácení. Navíc- miminko se narodí bez jakékoli infekce, v podstatě sterilní, ovšem první pusou od maminky dostane do vínku… často kde co. Pokud mají rodiče ústa přiměřeně zbavená povlaku, předají tou pusinkou dě´tátku jen potěšení. Jakmile se pak mrňouskovi prořeže první zoubek, už o ten je třeba důkladně pečovat a čistit ho. S věkem se pak mění způsoby i prostředky k čištění potřebné. Pokud je vše správně, fakt se čisté zuby nekazí!!!

Preventistka s rodiči probere jak a čím zuby čistit, jak sledovat a hodnotit výsledky, třeba i pomůže děti motivovat, pomůže stanovit výživový režim tak, aby byly zoubky co nejméně ohrožené.

Barva

Barva zubů je sice dána geneticky, ale i tomu se dá pomoci. Zuby mohou být druhotně zbarveny usazenými pigmenty z potravy, kávy, čaje, cigaret a podobných dobrůtek. Toto zbarvení se dá šetrně a bez poškození skloviny odstranit opískováním těchto pigmentů metodou Air flow. Geneticky daná barva skloviny se dá zesvětlit metodami domácího, nebo účinnějšího ordinačního bělení na pracovišti dentální preventistky. Bělit i pískovat se dá pouze chrup zdravý, bez kazů a zanícené dásně- začít je třeba vždy kartáčkem 🙂

Citlivost

Někteří lidé mají z různých důvodů zuby citlivé. Často se tento problém dá řešit nanesením ochranných fluoridových laků, což je další část práce dentální preventistky. Fluor je navíc prvek nezbytný ke zdravému vývoji skloviny, takže je dobré používat fluorizační gely a laky preventivně u dětí- sklovina obsahující dostatek fluoru je „silnější“- lépe odolává vzniku zubního kazu.

Zubařské ošetření

Důkladnou ústní hygienou se dají zlepšit výsledky, vzhled a životnost různých zubařských zákroků. Ne vždy to lze předem naplánovat, ale pokud ano, je to vždy k prospěchu věci. Rána po vytrženém zubu se rychleji hojí a méně bolí.

Protetická práce- můstek, nebo korunka- je přesnější a tím hezčí a s delší životností. Implantát má vyšší pravděpodobnost přihojení.

Bílá výplň lépe drží, nebarví se a má menší riziko vzniku druhotného kazu. Rovnátka jsou v puse něčím cizím a při nedostatečné profesionální hygieně kolem jejich zámků vznikají kazy.

Někteří zubaři dávají- a správně činí 🙂 – dobrou hygienu jako podmínku pro započetí ošetřování. Výsledek ošetření je pak mnohem lepší..