První pomoc

Pevně věřím, že tyto řádky čtete pouze ze zvědavosti a žádnou první pomoc doopravdy nepotřebujete a potřebovat jistě nikdy nebudete. Pokud je pacient:

  1. kvalitně a pečlivě ošetřen
  2.  správně o svůj chrup pečuje
  3. dodržuje pravidelné intervaly preventivních prohlídek.

K akutním bolestivým stavům by vůbec nemělo docházet …a většinou také nedochází. Tyto tři podmínky ovšem nejsou vždy zcela dodrženy a navíc, lidské tělo není stroj a občas pozlobí i bez zjevné příčiny.

Co je příznakem akutního stavu?

  1. bolest
  2.  otok
  3. poklepová citlivost
  4.  ostatní: zvýšená teplota, krvácení z dásně, výtok hnisu z okolí zubu, omezené otevírání úst, citlivá a naběhlá uzlina „mandle“…

Pokud máte uštípnutou hranku zubu, je to sice nepříjemné, ale pohotovost to nepotřebuje! Rovněž tak, pokud nejste spokojeni s prací Vašeho lékaře, řešte to s ním a ne na pohotovosti.

Co dělat?

Nejdříve se pokuste kontaktovat svého ošetřujícího lékaře. Ten o Vás ví nejvíce a bude vám pravděpodobně umět nejlépe pomoci.

Pokud Váš lékař není k zastižení, vyhledejte pracoviště první pomoci. Při bolestivém stavu to neodkládejte a nespoléhejte na „zaručené“ prostředky z folklorních vyprávění. Namátkou mne napadá kloktání tvrdým alkoholem, lepení vypadlých protéz vteřinovým lepidlem, vtlačování stroužku česneku do díry v zubu a podobně. Opravdu to nikam nevede! Rovněž mějte na paměti, že prášky proti bolesti, a to v jakémkoli množství, řeší opravdu jen BOLEST, nikoli její příčinu.

Kam?

Odpověď na tuto otázku není jednoduchá. Systém lékařských pohotovostí není v Čechách nijak centralizován a je v něm trochu chaos, jako ve více věcech. Ale pro kraj Vysočina platí obecně následující:

Zubní pohotovost Jihlava

Vrchlického 59, vchod z ulice U cvičiště, tel. 567 574 585

pondělí – pátek 15:00-18:00

sobota – neděle 8:00-12:00

V bývalém okrese Havlíčkův Brod je to jinak. Pohotovost slouží o víkendu vždy jeden lékař ve své ordinaci. Přehled o tom, kdo a kde konkrétně slouží je v regionálním tisku a rovněž na pracovišti LSPP.

Pohotovost je každou  sobotu a  neděli  9:00-12:00

Nepřetržitou čtyřiadvacetihodinovou pohotovostní službu pro opravdu vážné případy zajišťují zubní či stomatochirurgická oddělení větších nemocnic. Pro naše pacienty jsou asi nejblíže —

Pardubice:

tel.:  466 011 111,  467 431 111

www.nemocnice-pardubice.cz

 Brno:

24 hod. zubní pohotovost Karáskovo náměstí 11, Brno
tel.:  548 424 242

Čelistní chirurgie:

Fakultní nemocnice, Jihlavská 20, Brno  www.fnbrno.cz

Praha:

– Městská poliklinika Praha, Spálená 12, Praha 1, tel.:222 924 268
Po- Pá 19:00- 7:00, so, ne, svátky: nepřetržitě.

– Stomatologická klinika VFN 1. LFUK, U nemocnice 2, Praha 2, tel.: 224 962  723
Po-Pá: 17:00- 7:00, so, ne, svátky nepřetržitě.
Týká se pouze chirurgických případů- úrazy, trhání zubů…

– FN Motol, V Úvalu 84, Praha 4, tel.: 224 433 654,
Po- Pá: 19:00- 6:00, so, ne, svátek nepřetržitě.
Specializované pracoviště pro ošetření dětí!!

V případě opravdu akutních obtíží, jako je výrazná  bolest, otok, horečka..se můžete obrátit i na dispečink LSPP- tel. 155- kde vám poradí, jak postupovat, kde a jak  hledat pomoc.

Pokud by už se shodou nešťastných náhod stalo, že by jste museli pohotovost navštívit, vždy si nechejte vystavit zápis o to kdo, kdy, proč a jak vás ošetřoval. Ošetření na pohotovosti je vždy jen první pomocí, která má pacienta zbavit akutních bolestí a na ni musí navazovat dokončení ošetření v ordinaci vašeho lékaře. Ten potřebuje jednoznačně vědět co se na pohotovosti vlastně řešilo, aby na to mohl navázat. Na tento písemný záznam navíc máte zákonný nárok, protože se stává součástí vaší zdravotní dokumentace.

Pokud jste dočetli až sem, objednejte se na pravidelnou preventivní prohlídku, začněte spolupracovat s dentální preventistkou, nenechte svého zubaře přemlouvat Vás k ošetření, a výše uvedené kontakty jistě nebudete nikdy potřebovat!

Moc vám to přejeme.

V případě, že váš stav je OPRAVDU velice vážný, tedy máte výrazný  otok, vysokou teplotu, úporné bolesti…je to situace, kdy se infekce může dostat do krevního oběhu a způsobit celkové komplikace. V tomto případě by asi bylo na místě, pokud není jiná možnost, zvážit zavolání záchranné služby… 155. Asi nebudou moc rádi, ale mohou vám dát kvalitní analgetika a poradit, jak postupovat dále.