FCB Chrániče

FCB Chrániče

Všichni, kdo někdy používali chrániče chrupu při jakémkoli sportu mi jistě dají za pravdu, že je to omezující záležitost. Že se s nimi nedýchá nějak luxusně, že se občas člověk dáví… a že někdy jsou dny, kdy se to skoro nedá. A pokud se to skoro nedá, tak se přemýšlí, jestli je to vlastně zrovna teď potřeba. A že tenhle soupeř mně asi stejně netrefí. A že tuhle sjezdovku stejně pojedu piánko. A tak podobně. Když se ale dívám na ceník své stomatologické praxe, přijde mi, že když to nevyjde, dacan mně – náhodou, samozřejmě – trefí, případně se na lyžích náhodou koulím padesát metrů, není pak oprava vzniklého defektu chrupu zrovna levná sranda. Nehledě na to, že nejvyšší konstruktér nám nadělil 32 zubů na celý život, hned čtyři z nich udělal takové nějaké fórové a prý že zuby moudrosti a ty potvory navíc vůbec…lidem…nedorůstají!!! Takže hazardovat s nimi není asi úplně nejlepší nápad.

Po otestování různých typů chráničů od univerzálů za stovku z hokejové prodejny po individuálně zhotovené chrániče v laboratoři jsem pořád mněl dojem , že je něco špatně, že se to sice nějak vydržet dá, ale že na dlouho to není . Proto jsme s laboratoří zkusili zkonstruovat trochu jiný typ chráničů. Jsou z měkkého silikonu a jsou na zubech pouze v tenké, nezbytně nutné vrstvě. Tedy: chrání zuby před oštípáním při tvrdém dokousnutí, před tvrdým úderem zvenčí, dělají pružný mezikus mezi čelistmi chránící před otřesy čelistní kloub. Neuchrání kořen zubu před zlomením při brutálním násilí jako je třeba rána pukem, ale člověk si neoštípe kusy zubů o sebe pokud spadne a koulí se, pokud se tahá při graplingu nebo spáruje a sem tam je šťouchnut do brady soupeřem či sám sebou. Mezi vrstvy silikonu se dá navíc leccos vložit, jak ukazují přiložené fotografie. Od čtyřlístku pro štěstí, přes název domovského klubu, jméno milé, nadávku adresovanou soupeři, kamínků od Swarowského…prostě víceméně cokoli co je placaté a ve velikosti zubu. A co činí chrániče nejen finkčními, ale taky individuálními a veskrze cool:)))

Chrániče je možno zhotovit na základě otisku zubů u zubaře. Otisk se vylije sádroua vznikne kopie chrupu . Na ní se dají chrániče vyrobit i opakovaně, pokud nedojde k zásadním změnám tvaru a postavení zubů.

img_5720_fhdr

Picture 1 of 5